Posted on

Fair’s 4-H Exhibit Hall top winners

Fair’s 4-H Exhibit Hall top winners Fair’s 4-H Exhibit Hall top winners

Here are the award winners of 4-H projects displayed in the Exhibit Hall during the 2022 Harrison County Fair:

Aerospace β€” Asher Abner, grand champion; Fletcher Abner, reserve grand champion

Aquatic Science β€” Fletcher Abner, grand champion

ATV Safety β€” Bryce Schmelz, grand champion; Adam Barks, reserve grand champion

Basket Weaving β€” Adriana Engleman, grand champion

Bead Craft β€” Sophia Hoehn, grand champion

Beef Education β€” Jocelyn Greenwell, grand champion; Lexie Mueller, reserve grand champion

Beekeeping β€” Henry Harshey, grand champion; Fletcher Abner, reserve grand champion

Bicycle β€” Alyssa Foreman, grand champion

Cake Decorating β€” Johnathan Durbin, grand champion; Addyson Book, reserve grand champion

Candle Making β€” Gracelyn Burks, grand champion; Johnathan Durbin, reserve grand champion

Cat Care β€” Johnathan Durbin, grand champion; Summer English, reserve grand champion

Cat Education β€” Kacie Hearrin, grand champion

Ceramics β€” Sophia Hoehn, grand champion; Tabitha Travis, reserve grand champion

Child Development β€” Delaney Mueller, grand champion

Collections β€” Matthew Trowbridge, grand champion; Peyton Funk, reserve grand champion

Consumer Clothing β€” Isabelle Abner, grand champion; Summer English, reserve grand champion

Consumer Meats β€” Jocelyn Greenwell, grand champion

Corn β€” Bryce Schmelz, grand champion; Paige Schmelz, reserve grand champion

Creative Writing β€” Isabelle Abner, grand champion; MacKenzie Koch, reserve grand champion

Crochet β€” December English, grand champion

Dairy Cattle Education β€” Layne Huggett, grand champion; Jocelyn Greenwell, reserve grand champion

Dairy Goat Education β€” Layne Huggett, grand champion

Decoupage β€” Addison Smith, grand champion

Dog Education β€” Alley Windell, grand champion; Jocelyn Greenwell, reserve grand champion

Drawing β€” Adriana Engleman, grand champion; Jocelyn Greenwell, reserve grand champion

Electric β€” Samuel Wiseman, grand champion; Jayden Dickerson, reserve grand champion

Embroidery β€” Gracelyn Burks, grand champion; Paige Schmelz, reserve grand champion

Entomology β€” Peyton Funk, grand champion

Felt Craft β€” Johnathan Durbin, grand champion; Paige Schmelz, reserve grand champion

Floriculture β€” Johnathan Durbin, grand champion; December English, reserve grand champion

Foods – Baked β€” Gracelyn Burks, grand champion; Laran Dickerson, reserve grand champion

Forestry β€” Asher Abner, grand champion; Adam Barks, reserve grand champion

Gardening β€” Fletcher Abner, grand champion; Johnathan Durbin, reserve grand champion

Genealogy β€” Paige Schmelz, grand champion

Geology β€” Owen Schotter, grand champion; Coen Weilbaker, reserve grand champion

Gift Wrapping β€” Jocelyn Greenwell, grand champion

Hay/Forage β€” Paige Schmelz, grand champion; Bryce Schmelz, reserve grand champion

Health β€” Peyton Funk, grand champion

Home Environment β€” Trinity Lone, grand champion; Levi Weilbaker, reserve grand champion

Horse Education β€” Coppelia Miller, grand champion; Jocelyn Greenwell, reserve grand champion

Jewelry β€” Rhya Manley, grand champion; Paige Schmelz, reserve grand champion

Knitting β€” Lilly Hill, grand champion

Latch Hook β€” Hannah Hornick, grand champion; Jaxon Feder, reserve grand champion

Leadership β€” MacKenzie Koch, grand champion

Leather Craft β€” Adam Barks, grand champion; Blake Smith, reserve grand champion

LEGO β€” Mareva Spencer, grand champion; John-Paul Travis, reserve grand champion

Llama Craft β€” Coen Weilbaker, grand champion

Llama Education β€” Johnathan Durbin, grand champion; Coen Weilbaker, reserve grand champion

MacramΓ© β€” Zadra Hill, grand champion

Meat Goat Education β€” Morgan Andrews, grand champion; Tinley Decker, reserve grand champion

Models β€” Johnathan Durbin, grand champion; Blake Smith, reserve grand champion

Other Craft β€” Hannah Cory, grand champion; Mallory Wolfe, reserve grand champion

Outdoor Adventures β€” Adam Barks, grand champion

Paint by Number β€” Lilly Hill, grand champion; Lillian Burks, reserve grand champion

Painting β€” Adriana Engleman, grand champion; Jocelyn Greenwell, reserve grand champion

People in My World β€” Levi Weilbaker, grand champion; Kacie Hearrin, reserve grand champion

Pets β€” Zadra Hill, grand champion; Jocelyn Greenwell, reserve grand champion

Photography β€” Savannah English, grand champion; Summer English, reserve grand champion

Plant Science β€” Peyton Funk, grand champion

Potato β€” Levi Weilbaker, grand champion

Poultry Education β€” Peyton Funk, grand champion; Johnathan Durbin, reserve grand champion

Quilting β€” Laran Dickerson, grand champion

Rabbit Education β€” Jocelyn Greenwell, grand champion; Layne Huggett, reserve grand champion

Scrap Book β€” Delaney Mueller, grand champion; Levi Weilbaker, reserve grand champion

Scrap Craft β€” Gavin Wernert, grand champion; Adriana Engleman, reserve grand champion

Seed Craft β€” Lexie Mueller, grand champion; Paige Schmelz, reserve grand champion

Self Determined β€” Peyton Funk, grand champion

Sew for Fun β€” Violet Manley, grand champion; Paige Schmelz, reserve grand champion

Sewing – Wearable β€” Fletcher Abner, grand champion; Paige Schmelz, reserve grand champion

Sheep Education β€” Lilly Hill, grand champion; Jocelyn Greenwell, reserve grand champion

Shooting Sports β€” Paige Schmelz, grand champion; Peyton Funk, reserve grand champion

Silk Flowers β€” Paige Schmelz, grand champion

Small Engines β€” Adam Barks, grand champion

Soil & Water Conservation β€” Hudson Harshey, grand champion; Adam Barks, reserve grand champion

Tie-Dye β€” Adriana Engleman, grand champion; Anthony Clark, reserve grand champion

Toy Tractor β€” Brooklyn Keys, grand champion; Shawn Satori, reserve grand champion

Tractor Safety β€” Levi Weilbaker, grand champion; Hudson Harshey, reserve grand champion

Veterinary Science β€” Paige Schmelz, grand champion

Weather & Climate β€” Paige Schmelz, grand champion; Samuel Hornick, reserve grand champion

Weeds β€” Peyton Funk, grand champion

Welding β€” Shawn Satori, reserve grand champion

Wildlife β€” Julian Linton, grand champion; Matthew Trowbridge, reserve grand champion

Wood Craft β€” Laran Dickerson, grand champion; Emily Stansbury, reserve grand champion

Wood Science β€” Johnathan Durbin, grand champion; Tristen Lone, reserve grand champion

LATEST NEWS