Posted on

4-H livestock/animal winners named

4-H livestock/animal winners named 4-H livestock/animal winners named

The Harrison County Extension Office has provided the results from the 4-H livestock shows that took place as part of this year’s Harrison County Fair.

BEEF

Grand Champion Cow/Calf β€” Emily Stansbury

Reserve Grand Champion Cow/Calf β€” Luke Bratcher

Grand Champion County Bred & Born Cow/Calf β€” Emily Stansbury

Reserve Grand Champion County Bred & Born Cow/Calf β€” Elle Schweitzer

Grand Champion Beef Heifer β€” Abby Bratcher

Reserve Grand Champion Beef Heifer β€” Brooklyn Keys

Grand Champion County Bred & Born Beef Heifer β€” Abby Bratcher

Reserve Grand Champion County Bred & Born Beef Heifer β€” Riley Davis

Grand Champion Beef Feeder Calf β€” Ava Marion

Reserve Grand Champion Beef Feeder Calf β€” Grayson Clunie

Grand Champion County Bred & Born Beef Feeder Calf β€” Cooper Clunie

Grand Champion Market Heifer β€” Riley Davis

Reserve Grand Champion Market Heifer β€” Mackenzie Foreman

Grand Champion County Bred & Born Market Heifer β€” Mackenzie Foreman

Grand Champion Beef Steer β€” Austin Marion

Reserve Grand Champion Beef Steer β€” Scarlett Ward

Grand Champion County Bred & Born Beef Steer β€” Madilyn Clunie

Reserve Grand Champion County Bred & Born Beef Steer β€” Henry Harshey

Beginner Beef Showman β€” Ava Marion

Junior Beef Showman β€” Brooklyn Keys

Intermediate Beef Showman β€” Cooper Clunie

Senior Beef Showman β€” Craig Bratcher

Professional Beef Showman β€” Abby Bratcher

Premier Beef Showman β€” Abby Bratcher

Grand Champion Beef Carcass β€” Bryce Schmelz

Reserve Grand Champion Beef Carcass β€” Alli Walston

Grand Champion County Bred and Born Beef Carcass β€” Bryce Schmelz

Reserve Grand Champion County Bred and Born Beef Carcass β€” Alli Walston

DAIRY BEEF

Grand Champion Dairy Feeder Steer β€” Natalie LaPlant

Reserve Grand Champion Dairy Feeder Steer β€” Garrett Hoehn

Grand Champion Dairy Market Steer β€” William Leffler

Reserve Grand Champion Dairy Market Steer β€” Cole Thomas

Beginner Dairy Beef Showman β€” Samuel Wiseman

Junior Dairy Beef Showman β€” Cooper Bercaw

Intermediate Dairy Beef Showman β€” Natalie LaPlant

Senior Dairy Beef Showman β€” Ethan Goldman

Professional Dairy Beef Showman β€” Cole Thomas

Premier Dairy Beef Showman β€” Cole Thomas

Grand Champion Dairy Beef Carcass β€” Ethan Goldman

Grand Champion County Bred and Born Dairy Beef Carcass β€” Ethan Goldman

DAIRY FEMALE

Grand Champion Junior Dairy Female β€” Samuel Wiseman

Reserve Grand Champion Junior Dairy Female β€” Samuel Wiseman

Grand Champion Senior Dairy Female β€” Laran Dickerson

Reserve Grand Champion Senior Dairy Female β€” Elizabeth Uhl

Beginner Dairy Female Showman β€” Samuel Wiseman

Junior Dairy Female Showman β€” Layne Huggett

Intermediate Dairy Female Showman β€” Lillian Burks

Senior Dairy Female Showman β€” Laran Dickerson

Professional Dairy Female Showman β€” William Leffler

Premier Dairy Female Showman β€”William Leffler

DAIRY GOAT

Grand Champion Dairy Goat Doe β€” Samuel Wiseman

Reserve Grand Champion Dairy Goat Doe β€” Samuel Wiseman

Grand Champion County Bred & Born Dairy Goat Doe β€” Samuel Wiseman

Reserve Grand Champion County Bred & Born Dairy Goat Doe β€” Samuel Wiseman

Grand Champion Dairy Goat Wether β€” Johnathan Durbin

Reserve Grand Champion Dairy Goat Wether β€” Jeffrey Schenck

Grand Champion County Bred & Born Dairy Goat Wether β€” Jeffrey Schenck

Reserve Grand Champion County Bred & Born Dairy Goat Wether β€” Archer Ceralde

Beginner Dairy Goat Showman β€” Samuel Wiseman

Junior Dairy Goat Showman β€” Archer Ceralde

Intermediate Dairy Goat Showman β€” Gracie First

Senior Dairy Goat Showman β€” Johnathan Durbin

Professional Dairy Goat Showman β€” Marcus Hadley

Premier Dairy Goat Showman β€” Johnathan Durbin

MEAT GOAT

Grand Champion Meat Goat β€” Carlee Thomas

Reserve Grand Champion Meat Goat β€” Elle Schweitzer

Grand Champion County Bred & Born Meat Goat β€” Tinley Decker

Reserve Grand Champion County Bred & Born β€” James Manwaring

Grand Champion Full Blood Boer Doe β€” Scarlett Ward

Reserve Grand Champion Full Blood Boer Doe β€” Scarlett Ward

Grand Champion County Bred & Born Full Blood Doe β€” Tinley Decker

Reserve Grand Champion County Bred & Born Full Blood Doe β€” Tinley Decker

Grand Champion Percentage Boer Doe β€” Tinley Decker

Reserve Grand Champion Percentage Boer Doe β€” Scarlett Ward

Grand Champion County Bred & Born Percentage Boer Doe β€” Tinley Decker

Reserve Grand Champion County Bred & Born Percentage Boer Doe β€” Tinley Decker

Grand Champion Myotonic Doe β€” Gracie First

Reserve Grand Champion Myotonic Doe β€” Eli First

Beginner Meat Goat Showman β€” Bella Kingrey

Junior Meat Goat Showman β€” Emily First

Intermediate Meat Goat Showman β€” Gracie First

Senior Meat Goat Showman β€” Elle Schweitzer

Professional Meat Goat Showman β€” James Manwaring

Premier Meat Goat Showman β€” Elle Schweitzer

Grand Champion Meat Goat Carcass β€” Scarlett Ward

Reserve Grand Champion Meat Goat Carcass β€” James Manwaring

PYGMY GOAT

Grand Champion Pygmy Goat Doe β€” Arabella Ceralde

Reserve Grand Champion Pygmy Goat Doe β€” Samuel Wiseman

Grand Champion County Born and Bred Pygmy Goat Doe β€” Arabella Ceralde

Reserve Grand Champion County Born and Bred Pygmy Goat Doe β€” Samuel Wiseman

Grand Champion Pygmy Goat Wether β€” Arabella Ceralde

Reserve Grand Champion Pygmy Goat Wether β€” Samuel Wiseman

Grand Champion County Born and Bred Pygmy Goat Wether β€” Arabella Ceralde

Reserve Grand Champion County Born and Bred Pygmy Goat Wether β€” Samuel Wiseman

Beginner Pygmy Goat Showmanship β€” Layne Huggett

Senior Pygmy Goat Showmanship β€” Arabella Ceralde

Premier Showman β€” Arabella Ceralde

Grand Champion Pygmy Goat Carcass β€” Samuel Wiseman

Grand Champion County Bred & Born Pygmy Goat Carcass β€” Samuel Wiseman

RABBIT

Grand Champion Meat Pen β€” Delaney Mueller

Reserve Grand Champion Meat Pen β€” Johnathan Durbin

Grand Champion Fryer β€” Delaney Mueller

Reserve Grand Champion Fryer β€” Delaney Mueller

Grand Champion Roaster β€” Delaney Mueller

Reserve Grand Champion Roaster β€” Jayden Dickerson

Grand Champion Rabbit β€” Delaney Mueller

Grand Champion County Born and Bred Rabbit β€” Delaney Mueller

Reserve Grand Champion Rabbit β€” Bailey Walston

Reserve Grand Champion County Born and Bred β€” Bailey Walston

Beginner Rabbit Showman β€” Savannah English

Junior Rabbit Showman β€” Summer English

Intermediate Rabbit Showman β€” December English

Senior Rabbit Showman β€” Isabelle Abner

Professional Rabbit Showman β€” Johnathan Durbin

Premier Rabbit Showman β€” Summer English

SHEEP

Grand Champion Breeding Ewe β€” Cole Thomas

Reserve Grand Champion Breeding Ewe β€” Abby Bratcher

Grand Champion County Bred and Born Breeding Ewe β€” Cole Thomas

Reserve Grand Champion County Bred and Born Breeding Ewe β€” Cole Thomas

Grand Champion Market Ewe β€” Ava Blackman

Reserve Grand Champion Market Ewe β€” Brody Whittaker

Grand Champion County Born & Bred Market Ewe β€” Ava Blackman

Reserve Grand Champion County Bred & Born Market Ewe β€” Brody Whittaker

Grand Champion Market Wether β€” Ava Blackman

Reserve Grand Champion Market Wether β€” Carlee Thomas

Grand Champion County Bred & Born Market Wether β€” Ava Blackman

Reserve Grand Champion County Bred & Born Market Wether β€” Carlee Thomas

Beginner Sheep Showman β€” Carlee Thomas

Junior Sheep Showman β€” Gracie First

Intermediate Sheep Showman β€” Cooper Clunie

Senior Sheep Showman β€” Elle Schweitzer

Professional Sheep Showman β€” Abby Bratcher

Premier Sheep Showman β€” Abby Bratcher

Grand Champion Sheep Carcass β€” Austin Harl

Reserve Grand Champion Sheep Carcass β€” Kierstyn Ridge

Grand Champion County Bred & Born Sheep Carcass β€” Austin Harl

Reserve Grand Champion County Bred & Born Sheep Carcass β€” Ava Blackman

POULTRY

Grand Champion Pen of Roasters β€” Isabelle Abner

Reserve Grand Champion Pen of Roasters β€” Asher Abner

Grand Champion Pen of Broilers β€” December English

Reserve Grand Champion Pen of Broilers β€” Isaac Wise

Grand Champion Poultry β€” Jocelyn Greenwell

Reserve Grand Champion Poultry β€” Lexie Mueller

Grand Champion County Bred & Born Poultry β€” Jocelyn Greenwell

Reserve Grand Champion County Bred & Born Poultry β€” Lexie Mueller

Beginner Poultry Showman β€” Layne Huggett

Junior Poultry Showman β€” Gracie First

Intermediate Poultry Showman β€” Brody Whittaker

Senior Poultry Showman β€” Olivia Abner

Professional Poultry Showman β€” Johnathan Durbin

Premier Poultry Showman β€” Brody Whittaker

SWINE

Grand Champion Breeding Gilt β€” Dylan Wenning

Reserve Grand Champion Breeding Gilt β€” John Colin

Grand Champion Market Gilt β€” Carlee Thomas

Reserve Grand Champion Market Gilt β€” Carson Ridge

Grand Champion Market Barrow β€” Cole Thomas

Reserve Grand Champion Market Barrow β€” Dylan Wenning

Beginner Swine Showman β€” Carlee Thomas

Junior Swine Showman β€” Jesse Mousty

Intermediate Swine Showman β€” Ava Schmelz

Senior Swine Showman β€” Destiny Wenning

Professional Swine Showman β€” Cole Thomas

Premier Swine Showman β€” Cole Thomas

Grand Champion Swine Carcass β€” Mackenzie Bickel

Reserve Grand Champion Swine Carcass β€” Lucas Jones

LATEST NEWS