Posted on

Lady Panthers finish 2nd at MSC meet

Panthers finish 4th in boys’ conference
Lady Panthers finish 2nd at MSC meet
Lady Panthers finish 2nd at MSC meet
Corydon Central’s Addison Applegate, left, and Erika Valdivieso lead a group of runners around a turn during the 1,600-meter run at the Mid-Southern Conference girls’ track and field championships at Corydon Central last Tuesday. Applegate won the event in 5:25.16, while Valdivieso finished third in 5:36.90. Photo by Brandon Miniard
By Brandon Miniard, Sports Writer, [email protected]

The football field and track at Corydon Central High School were the epicenter of more than one type of heat last week when they hosted the annual Mid-Southern Conference championships.

As temperatures continued to flirt their way into the 90s, the host Panthers and North Harrison were both vying for the top spot in the MSC rankings. In the end, Charlestown swept both meets. For the Lady Pirates, they pulled away from the pack with a combined score of 152 for their second consecutive conference title while their male counterparts edged Salem 96-92 to win the MSC for the first time since 1989.

The Lady Panthers had the best showing among area teams involved in the girls’ meet last Tuesday, finishing second to the Lady Pirates with a score of 114. Much of that success came from the running events, led by Addison Applegate winning the 1,600-meter (5:25.16) and 3,200-meter (12:48.26) runs, while Erika Valdivieso captured the conference title at the 800-meter run (2:27.97) and finished third in the 1,600-meter run (5:36.90).

Madison Schilmiller added to the Lady Panthers’ running game as she finished third in the finals of the 100-meter (13.27) and 200-meter (27.92) dashes and was one of their top performers in the field by finishing third in the high jump at 4-10. Freshman Aniston Applegate followed by finishing fourth in the 400-meter dash (1:06.28) and sixth in the long jump (4 feet 5 inches).

The Lady Panthers’ relay teams had a fantastic day as well as they won both the 4×800-meter (10:26.70) and 4×400-meter (4:18.48) relays while finishing second in the 4×100-meter relay (52.07).

North Harrison finished toward the middle of the nine-team field with a combined score of 45. Individually, most of those points came from the field, led by junior Amara Black, who finished runner-up in the pole vault with a vault of 7-6. Chrissy True followed by finishing fifth in the shot put (29-3), while Gracey Tincher finished fourth in the high jump (4-10) and Lara Zinsou-Bode was seventh in the long jump (14-04.50).

On the track, Tincher had one of the top individual performances as she finished fourth in the 100-meter dash with a time of 13.50, followed by Sophie Heun finishing sixth in the 400-meter dash (1:07.06), Lydia Wilkins taking sixth in the 3,200-meter run (14:34.53) and Samantha Carr taking seventh in the 800-meter run (2:46.92).

The Lady Cats’ relay squads had solid days as well as they took fifth in both the 4×800-meter (11:35.58) and 4×100-meter (54.38) runs, as well as sixth in the 4×400-meter run (4:41.63).

Two days later, with slightly cooler weather, Corydon Central again served as host, this time for the boys’ portion of the championship meets.
After winning the last two MSC titles, the Panthers had to settle for fourth place with a combined score of 84.50.

A good chunk of the Panthers’ points came from the field, led by junior Sean Woods winning the pole vault with a vault of 13-9, followed by tying for third in the high jump at 6 feet. Dakota Jones followed by finishing second in the discus throw (133-9) and fourth in the shot put (43 feet), while Bruce Beard finished third in the long jump (19 feet).

On the track, Beard added to his performance at the long jump by finishing third in the 100-meter dash with a time of 11.64. Booker LaHue followed by finishing third in both the 1,600-meter (4:46.78) and 3,200-meter (10:36.30) runs. Timothy Arnold added to the Panthers’ efforts by finishing fifth in the 300-meter hurdles (43.81), while Shane Paden took sixth in the 200-meter dash (24.49) and Maxx Jones claimed seventh in the 400-meter dash (56.06).

The Panthers’ relay teams rounded out the hosts’ solid showing by finishing second in the 4×100-meter (45.86), fourth in the 4×400-meter (3:41.46) and sixth in the 4×800-meter (9:04.34) relays.

North Harrison didn’t finish too far behind the Panthers but were edged out by Austin 76-73 and had to settle for sixth in the nine-team field. Most of those points were accumulated on the track, led by junior Spencer Smith finishing second in the 200-meter (23.47) and fourth in the 100-meter (11.82) dashes, while Tucker Smith finished third in the 200-meter (23.96) and sixth in the 100-meter (12.07) runs.

Jacob Wenning added to the Cougars’ day by finishing second in the 800-meter run (2:03.90), while Oxiel Castro finished fourth in both the 1,600-meter (4:52.24) and 3,200-meter (10:47.80) runs. David Sieg followed with a sixth-place finish in the 400-meter dash at 55.92.

The Cougars’ relay teams had strong finishes, starting by finishing runner-up in the 4×800-meter relay (8:49.11) followed by finishing third in the 4×400-meter (3:36.69) and fifth in the 4×100-meter (46.35) relays.
In the field, Wenning rounded out the top three in the pole vault with a vault of 12 feet while Joshua Waynescott finished fifth in the high jump (5-10) and seventh in the long jump (17-04.75).

Girls’ Team Scores: 1. Charlestown 152, 2. Corydon Central 114, 3. Brownstown Central 83, 4. Eastern (Pekin) 74.50, 5. Silver Creek 73, 6. North Harrison 45, 7. Austin 42, 8. Salem 22, 9. Scottsburg 15.50.
Girls’ Event Winners: 4×800-meter relay – Corydon Central (Valdivieso, Holland, Martin and Ad. Applegate) 10:26.70; 100-meter dash – Steele (CHAR) 12.35; 100-meter hurdles – Thompson (BC) 16.64; 200-meter dash – Steele (CHAR) 25.62; 1,600-meter run – Ad. Applegate (CC) 5:26.16; 4×100-meter relay Charlestown (D. King, A. King, Steele and Holbrook) 50.92; 400-meter dash – Holbrook (CHAR) 1:01.52; 300-meter hurdles – Grady (SC) 49.70; 800-meter run – Valdivieso (CC) 2:27.97; 3,200-meter run – Ad. Applegate (CC) 12:48.26; 4×400-meter relay (Corydon Central (An. Applegate, Martin, Valdivieso and Ad. Applegate) 4:18.48; long jump – Jeter (EP) 17-8; high jump – A. King (CHAR) 5-0; discus throw – Deaton (CHAR) 105-5; shot put – Deaton (CHAR) 39-3.5; pole vault: Trueblood (EP) 8-0.
Boys’ Team Scores: 1. Charlestown 96, 2. Salem 92, 3. Brownstown Central 87, 4. Corydon Central 84.50, 5. Austin 76, 6. North Harrison 73, 7. Scottsburg 50.50, 8. Eastern (Pekin) 45, 9. Silver Creek 20.
Boys’ Event Winners: 4×800-meter relay – Austin (Marshall, Hacker, Craig and Rice) 8:36.79; 110-meter hurdles – Ottersbach (CHAR) 14.71; 100-meter dash – Smedley (SAL) 11.36; 200-meter dash – Smedley (SAL) 23.14; 1,600-meter run – Marshall (AUS) 4:45.54; 4×100-meter relay – Salem (Cummings, Hacker, Mahuron and Smedley) 44.81; 400-meter dash – Driver (BC) 52.06; 300-meter hurdles – Ottersbach (CHAR) 41.42; 800-meter run – Rice (AUS) 2:02.47; 3,200-meter run – Craig (AUS) 10:23.99; 4×400-meter relay – Scottsburg (Cornelius, Toppe, Busick and Barnett) 3:35.18; long jump – Ottersbach (CHAR) 20-11.75; high jump – Ottersbach (CHAR) 6-2; discus throw – Kocsis (BC) 153-7; shot put – Davenport (CHAR) 47-0; pole vault – Woods (CC) 13-9.
LATEST NEWS