Posted on

SC boys fourth, Lanesville fifth in Dragon Invite

SC boys fourth, Lanesville fifth in Dragon Invite
SC boys fourth, Lanesville fifth in Dragon Invite
Lanesville senior Adrien Nannen makes the second turn during the Dragon Invitiational on Sept. 21. Nannen was among the pack leaders during the boys’ race before finishing 14th to earn medalist honors. Photo by Brandon Miniard
Brandon Miniard, Sports Writer, [email protected]

While clouds dominated the skies over Sellersburg last Tuesday, there was no raining on Seymour’s parade as it led the way at the annual Dragon Invitational just outside Silver Creek Primary School.

In cool yet slightly humid temperatures, the Owls dominated the day by claiming the top spot in both the boys’ and girls’ team standings. The Lady Owls especially had themselves a day as they placed five runners in the top 25, led by Vivienne Siefker winning the girls’ race with a time of 19:43. Kinsley Folson and Hayley Harpe followed by finishing fifth and sixth with times of 20:47 and 20:50, respectively.

The first local racer to finish in the girls’ race was Lanesville sophomore Emilee Snyder, who won medalist honors after finishing 24th with a time of 23:21. Despite not competing in the team race due to lack of runners, the Lady Eagles’ remaining racers all finished in the top 60, including Allison Slaughter (36th 24:36), Maisey Zurschmeide (45th, 26:06) and Hayley Gowens (58th, 27:38).

South Central and Crawford County jockeyed for position throughout the race before the Lady Rebels edged the Lady Pack to take eighth place, 249-287. Jenna Haas and Amber Watson led the way for the Lady Rebels by finishing 42nd and 43rd with times of 25:31 and 25:32, respectively, followed by Hannah Cory (52nd, 26:38), Macey Kidd (53rd, 26:41), Kameron Jones (59th, 28:03) and Lily Grinar (69th, 30:38). The Lady Pack were paced by Melonie Kopp’s 40th place, 25:06 finish, followed by Jordan Mauck (60th, 28:09), Emma Cunningham (61st, 28:49), Hailey Grigsby (62nd, 28:56) and Mackenzie Menke (64th, 29:16).

Individually, the remaining top five in the girls’ race include Providence’s Maci Hoskins (second, 20:06), Charlestown’s Jessie McCoy (third, 20:20) and Switzerland County’s Claire Rogers (fourth, 20:28). Switzerland County, Charlestown, Borden and Providence rounded out the top five in the team standings.

In the boys’ race, Christian Academy of Indiana’s Alexander Pinckey won with a time of 16:28 after putting considerable distance between himself and the rest of the field. Next to cross the finish line was Seymour’s Jude Bane at 17:01.

South Central senior Maddox Baker initially started slowly, sticking close to the pack for the first few minutes of the race. Baker eventually pulled away from most of the field, leading all local boys by finishing sixth with a time of 17:39. The Rebels took fourth place in the standings after having four runners besides Baker finish in the top 50, including Preston Liebert (15th, 18:20), Jack Schmeltz (26th, 19:17), Dave O’Neal (46th, 20:39) and Wyatt Miller (49th, 20:44). John Carter and Collin Jones brought up the rear for the Rebels by placing 53rd and 78th with times of 21:10 and 22:39, respectively.

Lanesville rounded out the top five in the team standings, led by senior Adrien Nannen finishing 14th with a time of 18:18.75. The Eagles only had two other top-50 finishers: Sawyer Lewis (34th, 19:59) and Isaac Love (37th, 20:08), followed by Jacob Kramer (54th, 21:11) and Wesley Allen (86th, 23:50).

Despite being unable to compete as a team, that didn’t stop Klayton Grizzel from leading Crawford County’s quartet of runners, finishing 27th with a time of 19:27. Grizzel was the Wolfpack’s only top-50 finisher, followed by Riley Highbaugh (66th, 21:54), Nicolas Hosier (80th, 23:01) and Tanner Conrad (83rd, 23:15.9).

Borden finished second in the team standings courtesy of a ninth-place finish by Sterling Mikel (17:54). A duo of runners, G. Jones (17:22) and Jonathan O’Shea (17:26), finished third and fourth respectively, bringing third place in the team rankings to the Homeschool Union Tommies, a cross-country team comprised of home-schooled athletes from the Kentuckiana area.

Providence’s Ben Kelly rounded out the individual top five with a time of 17:34.

Boys Team Scores: 1. Seymour 54, 2. Borden 75, 3. Homeschool Union Tommies 117, 4. South Central 142, 5. Lanesville 225, 6. Christian Academy of Indiana 237, 7. Switzerland County 246, 8. New Washington 253, 9. Henryville 270, 10. Silver Creek 292, 11. Jeffersonville 309, 12. Scottsburg 386. No Team Scores: Providence, Crawford County, Charlestown, Salem.

Top 10 Finishers: 1. Alexander Pinckney (CAI) 16:28, 2. Jude Bane (SEY) 17:01, 3. G. Jones (HST) 17:22, 4. Jonathan O’Shea (HST) 17:26, 5. Ben Kelly (PROV) 17:34, 6. Maddox Baker (SOUTH) 17:39, 7. Nolan Filspart (BOR) 17:45, 8. Michael Proffer (SEY) 17:52, 9. Sterling Mikel (BOR), 10. Dylan Kinser (CHAR) 17:55.

Girls Team Scores: 1. Seymour 43, 2. Switzerland County 68, 3. Charlestown 87, 4. Borden 110, 5. Providence 192, 6. Homeschool Union Tommies 227, 7. Jeffersonville 230, 8. South Central 249, 9. Crawford County 287, 10. Scottsburg 327. No Team Scores: Silver Creek, Lanesville, Christian Academy of Indiana, Salem.

Top 10 Finishers: 1. Vivienne Siefker (SEY) 19:43, 2. Maci Hoskins (PROV) 20:06, 3. Jessie McCoy (CHAR) 20:20, 4. Claire Rogers (SWITZ) 20:28, 5. Kinsley Folsom (SEY) 20:47, 6. Harley Harpe (SEY) 20:50, 7. Kaylee Kinser (CHAR) 21:25, 8. Isabel Odie (SIL) 21:46, 9. Alisha Detmer (SWITZ) 21:59, 10. Jackie McCoy (CHAR) 21:59.5.

LATEST NEWS