Posted on

Candidates set for primary

Whether voters in the May 8 Primary choose a Democrat or Republican ballot, they will find some contested races.
The filing period ended Friday at noon. However, both parties have until noon Saturday, June 30, to select a candidate to fill any vacancy on the General Election ballot because no one filed in the Primary.
That day and time is also the deadline for the Libertarian Party to have a convention to nominate candidates or to fill any ballot vacancy following a convention.
Harrison County voters will have some variation of ballots as the council races are determined by their respective districts rather than countywide. Districts 2 and 4 will have a new councilperson with Gary Davis (District 2) and Sam Day (District 4) deciding not to seek another term.
Due to term limits, a new sheriff will be elected. Both parties have two candidates hoping to move on to the November General Election.
Here is the list of candidates (an * indicates the incumbent):
U.S. Senator ‘ *Joe Donnelly, Democrat; Mike Braun, Luke Messer and Todd Rokita, Republicans.
U.S. Representative District 9 ‘ Dan Canon, Rob Chatlos and Liz Watson, Democrats; James Dean Alspach and *Trey Hollingsworth, Republicans.
State Senator District 47 ‘ Nicholas A. (Nick) Siler, Democrat; *Erin Houchin, Republican.
State Representative District 70 ‘ Sarah Stivers, Democrat; *Karen Engleman, Republican.
State Representative District 73 ‘ *Steve Davisson and Buford L. Dewitt, Republicans.
Prosecuting Attorney ‘ *J. Otto Schalk, Republican.
County Auditor ‘ *Chad Shireman, Republican.
County Treasurer ‘ Leisa J. Emily, Democrat; *Debra S. Dones, Republican.
Sheriff ‘ Brad Shepherd and Jim Slucher, Democrats; Steve Priest and Nick Smith, Republicans.
County Assessor ‘ Barbara Birkla Best and *Lorena A. (Rena) Stepro, Republicans.
County Commissioner District 3 ‘ Terry L. Miller, Democrat; Jim Heitkemper and *James Klinstiver, Republicans.
County Council District 1 ‘ *Kyle S. Nix and Phil Smith, Republicans.
County Council District 2 ‘ Frederick (Fred) Naegele, Democrat; Ross Schulz, Republican.
County Council District 3 ‘ Carl L. (Buck) Mathes, Democrat; *Holli Baker Castetter and Tony Myers, Republicans.
County Council District 4 ‘ Joshua Ronau, Democrat; Taylor Johnson, David Wallace and Brad Wiseman, Republicans.
Blue River Township Trustee ‘ *Michael Beyerle and Jim Minter, Republicans.
Blue River Township Advisory Board ‘ Annette H. Myers, Democrat; Glenna Binkley, *Fred Churchill and Darcy Kamer, Republicans.
Boone Township Trustee ‘ *Linda King, Republican.
Boone Township Advisory Board ‘ *Kevin Crosier, *Shelia Beanblossom-Jackson and *Jessica Terry, Republicans.
Franklin Township Trustee ‘ *John (Bill) Lyskowinski, Democrat; David C. Hussung, Republican.
Franklin Township Advisory Board ‘ *David B. Brengman and Harold Scott, Democrats; *Bill Rowett, Republican.
Harrison Township Trustee ‘ *Cecil Trobaugh, Democrat; Jimmy Mayfield, Republican.
Harrison Township Advisory Board ‘ Steve Haggard, Sue King, *Benjamin K. Mathes and Chuck Schroeder, Democrats; *Lester K. Rhoads, Republican.
Heth Township Trustee ‘ *Teresa Eschbacher, Republican.
Heth Township Advisory Board ‘ *Betty Jenkins, Democrat; *Gerald Jacobs and *Gary Wiseman, Republicans.
Jackson Township Trustee ‘ Virginia E. Morris, Democrat; *Joe (Joey) Martin, Republican.
Jackson Township Advisory Board ‘ Michael (Mike) Combs, Mike Flock and *Jeanne Schilmiller Schroeder, Democrats; Rick R. Crecelius, Keith Pinaire and Eric Wise, Republicans.
Morgan Township Trustee ‘ *Fred A. Uhl, Democrat; Debra Ray, Republican.
Morgan Township Advisory Board ‘ *Michael Book, *Kenneth F. Jacobi and Nancy Perryman, Democrats; Leland Krush and *Travis McAfee, Republicans.
Posey Township Trustee ‘ Gordon Hewitson and *Steven E. Smith, Democrats.
Posey Township Advisory Board ‘ *Christopher Cunningham, Bobbi Hewitson and *Susan J. May, Democrats.
Spencer Township Trustee ‘ *Aaron Scott, Republican.
Spencer Township Advisory Board ‘ Tim Davis, Democrat; Bruce Hawkins, *Ray E. Saylor and *Belinda Smith, Republicans.
Taylor Township Trustee ‘ *Wayne Gettelfinger, Democrat.
Taylor Township Advisory Board ‘ Candace J. (Candy) Stewart, *Donald Stewart and *Emmett Eugene Stewart, Democrats; *Pam Wate, Republican.
Washington Township Trustee ‘ *Kathy Ragains, Democrat.
Webster Township Trustee ‘ *Isaac Dean Brown, Republican.
Webster Township Advisory Board ‘ *Steve Bachman and *Danny T. McPhillips, Democrats; *Oren L. Chumley and Joey Rosbottom, Republicans.
Residents wishing to vote in the May 8 Primary Election who are not registered have until Monday, April 9, to do so. Paperwork must be completed by end of the business day in the clerk’s office or by midnight for those completing an online registration application. (Online registration can be completed at www.indianavoters.com provided the applicant has a valid Indiana driver’s license or Indiana state-issued identification card. This same site allows those with proper documentation to update an existing voter registration record, as well as allows registered voters to find their polling place, look into their provisional ballot status, find county contact information and view who will be listed on their ballot.)
The first day for absentee voting in the clerk’s office will be Tuesday, April 10, while the first day a confined voter can cast their ballot will be Thursday, April 19.
A schedule of Saturday voting times, as well as election day voting locations, will be published closer to the Primary.

LATEST NEWS